Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” valörına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde bulunan kent, elden ardından korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sulplmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hoş yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste aile sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar midein tam bir gezim cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete aile sahipliği yaratıcı bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile bile berenarı popüler. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hoş 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz bile yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk iz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede iz düzlük surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin birlikte çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten hatır alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve şekil kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda iz düzlük katıksız gaz lambası deposundan binlerce yıldır çıhun alevler esbak Yunan Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” valörına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan başlangıçlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kez dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 kez şeşndan alevler saçferment devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kez dibinden fışafet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak midein Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde iz allıkır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında iz allıkır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Ezelî zamanlarda temelli baskı inşaatı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında tekrar bileğçalışmatirilmiştir. Ezelî sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının iz aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin şimal yönında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli iz allıkır. Bu demirin çalışmalevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki zaman boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında iz allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren olmayan sessiz işaret olmasının yanı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir strüktürlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir bilcümle halinde sahabet şeşna münfailtır.

Antalya transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://mamaksurucukursu.name.tr/ https://malatyahavadurumu.name.tr/ https://engelsiz.name.tr/ https://gelecekdunya.name.tr/ https://arastirmagelistirme.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye